Kapadokya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Kapadokya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vesile ŞENOL, bölümümüz hakkında bilgi veriyor.

‘’Özel Durumlarda (Yaşlı, Sporcu, Gebe, İşçi) Beslenme’’

Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. Sınıf öğrencilerimizin ‘’Türk Dili ve Temel Mantık Bilgisi’’ dersi kapsamında sunum ve hitabet becerilerini geliştirmek amacıyla hazırladıkları sunumlar başladı.  İlk sunum ‘’Özel Durumlarda (Yaşlı, Sporcu, Gebe, İşçi ) Beslenme’’

6 Haziran Diyetisyenler Günü

Ülkemizde 1986’dan bu yana  6 Haziran Diyetisyenler Günü olarak kutlanmaktadır.  Diyetisyenler sağlık profesyonelleri olarak, özel bilgi ve yeteneklerini toplumun sağlığını geliştirmeye adamıştır. Diyetisyenler halkımızın sağlığını geliştirmek, hastalıkları önlemek ve yönetmek, sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmayı sağlamak için çalışmaktadır.  Tüm Öğrencilerimiz ve Öğretim Elemanlarımızın Diyetisyenler Günün'nü kutlar, diyetisyenlik mesleği adına yeni fırsatların çıkmasını, içimizden yeni yeteneklerin parlamasını temenni ederim. Dr. Öğr. Üyesi Rukiye YALAP Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Sakineh Nouri Saeidlou ile Söyleşi

İranlı meslektaşımız Doç. Dr. Sakineh Nouri Saeidlou'u üniversitemizde ağırladık. Sevgili İranlı meslektaşımız "Doç. Dr. Sakineh Nouri Saeidlou’’ söyleşi etkinliği kapsamında Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. Sınıf öğrencilerimiz ile buluştu. Öğrencilerimiz bu etkinlik sayesinde; iki ülkenin beslenme alışkanlıklarının farklı ve benzer yönlerini tespit etme konusunda, halk sağlığı diyetisyenliği alanında ve beslenme ile ilgili bilimsel çalışmalarda kullanılan yöntemler hakkında bilgi sahibi olma şansı buldular.

Tek Bağımlılığınız Sevdikleriniz Olsun

Nevşehir Valiliği tarafından düzenlenen yürüyüş etkinliğinde ''UYUŞTURUCUYA HAYIR'' dedik.

Diyetisyenin Görevleri ve Çalışma Alanları Semineri

Kayseri Şehir Hastanesi diyetisyenleri Baş Diyetisyen Filiz KONAK SEYİTOĞLU ve Dyt. Asuman KAYA DEMİRKAYA Beslenme ve Diyetetik bölümü 1. Sınıf öğrencilerimizle bir araya gelerek öğrencilerimize ‘’Diyetisyenin Görevleri ve Çalışma Alanları’’ konulu seminer verdi. Öğrencilerimiz bu etkinlik ile görev tanımları ve çalışma alanları konusunda alanda yıllardır çalışan deneyimli diyetisyenlerden bilgi edinme şansı buldular.

Üniversitemizde ''Mesleki Riskler ve Çalışan Güvenliği'' Çalıştayı düzenlendi.

Üniversitemizde ''Mesleki Riskler ve Çalışan Güvenliği'' Çalıştayı düzenlendi.

‘’Depresyonda Vitamin- Mineral Seviyesi’’ Sunumu

Öğrencilerimizin sunumları devam ediyor. ‘’Depresyonda Vitamin- Mineral Seviyesi’’ sunum ekibi

Anaokulu Menülerinin İyileştirilmesi ve Yemek İsrafının Azaltılması Çalışması

Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim görevlilerimiz ve gönüllü öğrencilerimiz ‘’Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’’mizde anaokulu menülerini iyileştirmek, menüleri çocukların gelişim özellikleri ve tercihlerine uygun hale getirerek artık yemek miktarını azaltmak amacıyla gerçekleştirdiği proje devam ediyor.

Beslenme ve Diyetetikte Kariyer Planlama Süreci Semineri

Diyetisyen Nazmiye CERAN'la   Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. Sınıf öğrencilerimize ‘’Beslenme ve Diyetetikte Kariyer Planlama Süreci’’ temalı söyleşi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz bu etkinlik sayesinde birçok alanda çalışma deneyimi olan Diyetisyen Nazmiye CERAN ile tanışma ve farklı alanların çalışma koşulları hakkında bilgi edinme şansı buldular. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Beslenme ve Sağlık Riskleri Semineri

Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından Kayseri'de düzenlenen ‘’Beslenme ve Sağlık Riskleri’’ ve ‘’Gıda Güvenliği ve Gıdada Bilgi Kirliliği’’ seminerine katılım sağladık. Beslenme ve Diyetetik Bölümü 1. Sınıf öğrencilerimiz Arş. Gör. Hürmet KÜÇÜKKATIRCI ile birlikte Kapadokya Üniversitesi Öğr. Gör. Uzman Diyetisyen Banu SÜZEN hocamızın da konuşmacı olduğu ve Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından Kayseri'de düzenlenen ‘’Beslenme ve Sağlık Riskleri’’ ve ‘’Gıda Güvenliği ve Gıdada Bilgi Kirliliği’’ seminerine katıldılar.