Öğrencilerimiz TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması İçin Kolları Sıvadı

Geleceğin uçak bakım teknisyenleri TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Aracı yarışmasında Gökkuzgun adlı İHA ile okulumuz adına yarışacaklardır. 17-22 Eylül 2019 tarihinde Atatürk Havalimanında gerçekleştirilecek olan yarışma için çalışmalar devam etmektedir. Geliştirmekte oldukları İHA ile yarışma dahilinde belirtilen görevleri yerine getirmeye çalışacaklardır.

TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Eğitimi

Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde Motor Bakım bölümü öğrencilerimiz, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları yarışmasına sabit kanat kategorisinden katılmaya hak kazanmışlardır. Bu yarışma kapsamında öğrencilerimize, Gebze'de bulunan TÜBİTAK TÜSSİDE'de İnsansız Hava Araçları ile ilgili temel bilgiler verilmiştir ve üretim aşaması anlatılmıştır.

SHGM İçin Okulumuz Tarafından İHA Kayıt ve Takip Sistemi Geliştirilmiştir

Okulumuz tarafından geliştirilen bu sistemde SHT-İHA talimatı gereği 500 Gr. üstü İHA sahibi bireysel kişi veya ticari kuruluşların bu sistem üzerinden İHA’larını kayıt ettirmeleri ve sistem üzerinden izin alarak uçuş yapmaları gerekmektedir. Bu sistem sayesinde İHA kullanıcılarının uzun süre beklemede kalan izin talepleri yeşil alanlarda uygun görüldüğü takdirde sistem tarafından onay verilmektedir. Ayrıca uçuşa yasaklı bölgeler belirtilerek o bölgelerde uçuş izni alınmasına imkan vermemektedir.

2. Hava Bakım Fabrikası Teknik Gezisi

Uçak Elektrik-Elektronik ve Uçak Gövde Motor Bakım öğrencilerimiz, Kayseri'de bulunan 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü teknik gezisi kapsamında NDT (Tahribatsız Muayene) atölyesi, Boya atölyesi, Aviyonik atölye ve Motor atölyesi başta olmak üzere birçok atölyeyi gezerek uçak üzerinde ve atölyelerde yapılan işlmeler hakkında bilgi sahibi oldular. 

İnsansız Hava Aracı (İHA) Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Video için tıklayınız...

"Ben başarısız olmadım. Sadece başarısızlıkla sonuçlanan 10.000 yöntem buldum." Thomas EDİSON

Öğrencilerimiz TUSAŞ Gezisinde

Uçak Elektrik Elektronik ve Uçak Gövde Motor Bakım Bölümü öğrencileri katılmış oldukları Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Aracı yarışması kapsamında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) gezisine katılmışlardır. Bu gezi esnasında TUSAŞ'ın üretim bandında gözlem yapma fırsatı bulmuşlardır.