‘Öncülere Vefa Projesi’ Kapsamında Fakültemizde Cemil Meriç Dersliği Açıldı (22.02.2019)

Üniversitemiz, yerleşkelerinde tarihte iz bırakan aydınların isim ve fikirlerini yaşatmak amacıyla bir çalışmaya imza attı. 

Üniversitemizin 2017/2018 akademik yılında Mustafapaşa Yerleşkesinde açılan yeni binasına Türk Einstein’ı olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun adının verilmesi ile başlayan süreç devam ediyor. 

Bilim ve fikir hayatına katkılarıyla tarihte iz bırakan aydınların gelecek nesiller tarafından daha iyi tanınması ve fikirlerinin özümsenmesi amacıyla oluşturulan ilk dersliğe Cemil Meriç’in adı verilirken, Cemil Meriç'in biyografisini ve fikirlerini yansıtan sözleri de görsel destekli panolarla dersliğe asıldı. Ünlü düşünürün başta “Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşanmazlaştıranlardır”, “Bilgi, sonu gelmeyecek olan bir fetihdir” ve “İrfan, Kemale Açılan Kapı, Amelle Taçlanan İlim” sözlerine de derslikte yer verildi.

Öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Cemil Meriç’in fikri macerasının bir özetini katılımcılara anlatırken, Meriç’in toplumunun değerlerine yabancılaşan “aydın” tarifleri üzerinde durarak Türk düşünce hayatının gelişiminde Cemil Meriç’in oynadığı kritik rollerden bahsetti. 

Rektör Karasar’ın konuşmasının ardından Cemil Meriç’in hayatını anlatan kısa filmler izlendi. ‘Öncülere Vefa Projesi’ kapsamında ilerleyen aylarda da üniversitemiz tarafından benzer etkinlikler düzenlenmeye devam edecektir. 

 

Öncülere Vefa Projesinin blog sayfasına ulaşmak için tıklayınız.