Film Önerileri

Yerli Film

Kelebekler (2018), Yönetmen: Tolga Karaçelik, Komedi-Drama

Son dönemde yerli filmler arasında, yaratıcı anlatımı ve özgün mizah anlayışıyla, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında aldığı ödüllerle öne çıkan Kelebekler, keyifle izlenecek bir film. Uzun zamandır birbirini görmeyen üç kardeş, görüşmedikleri babalarından gelen bir çağrı üzerine yıllar sonra büyüdükleri köyde buluşurlar. Aile içi hesaplaşmalar ve geçmişle yüzleşmeler kimi zaman hüzünlü kimi zaman da komik durumlara yol açıyor. Hayatın kendisi gibi, sıradanlığın beklenmedik olaylarla iç içe geçtiği filmde, karakterlerin içsel sorgulamalarını ve tüm iniş çıkışlarıyla kardeşlik hikayelerini izliyoruz. Kelebekler, 2018 Sundance Film Festivali Büyük Jüri Ödülünün yanı sıra, Adana Film Festivali ve İstanbul Film Festivali gibi birçok yerli festivalde de En İyi Film, En İyi Senaryo gibi ödülleri kazandı.

Komedi

Parazit (2019), Yönetmen: Bong Joon-ho, Komedi-Drama

Dört dalda Oscar ödülü sahibi Güney Kore yapımı Parazit filmi, yabancı bir yapım olarak En İyi Film Ödülüne layık görülmesiyle Oscar tarihinde bir ilki başardı ve geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmi oldu. Parazit, Seul kentinde yaşayan fakir ve hayatta kalabilmek için her türlü hileye başvuran Kim ailesinin, zengin ve vurdumduymaz Park ailesinin yanında çalışmaya başlamasıyla gelişen olayları anlatıyor. Film, bu basit ve sıradan görünen hikayeyi trajikomik bir anlatıya dönüştürerek sosyal sınıf çatışmasına farklı bir eleştirel yaklaşım getiriyor.  92. Oscar ödüllerine damgasını vuran filmin, 72. Cannes Film Festivali’nde aldığı Altın Palmiye ödülü gibi uluslararası festivallerde kazandığı birçok prestijli ödülü de bulunuyor.

Fantastik - Macera

Büyük Balık (2003), Yönetmen: Tim Burton, Fantastik - Macera 

Büyük Balık filminin, fantastik sinemanın usta yönetmeni Tim Burton’ın filmografisi içindeki en duygusal filmlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Ömrünü satış temsilcisi olarak seyahatlerde geçiren babasının anlattığı olağan dışı hikayelerle büyüyen gazeteci Will, şimdi ölüm döşeğinde olan babasını aslında tanımadığını düşünür. Babasından dinlediği abartılı öyküler ve efsaneler yaşamına dair neler anlatmaktadır, onu içine çektiği büyülü gerçekçi dünyanın ne kadarı gerçektir? Will, babasının sırlarını çözmek için onun büyülü dünyasını araştırmaya başlar.  Hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği rengarenk bir atmosfere sahip bu film, dokunaklı bir baba oğul hikayesi anlatıyor.

Drama

Roma (2018), Yönetmen: Alfonso Cuaron, Drama

Yakın geçmişte geçen toplumsal gerçekçi bir hikaye izlemek isterseniz, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Yönetmen olmak üzere üç dalda Oscar ödülü dahil birçok prestijli ödülün sahibi Roma filmi size göre. Roma, 1970’li yıllarda Meksiko’da orta sınıf ailelerin yaşadığı bir mahallede hizmetçi olarak çalışan bir kadının hikayesi üzerinden sosyal eşitsizliğe ve ülkenin geleceğini şekillendiren dönemin siyasi çatışmalarına dikkat çekiyor. Filmin bol ödüllü yönetmeni Alfonso Cuaron’un, Yerçekimi (2013) filmiyle En İyi Yönetmen Oscar ödülü, Son Umut (2006), Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004), Büyük Umutlar (1998) gibi filmleriyle de farklı dallarda birçok Oscar adaylığı ve çeşitli ödülleri bulunuyor.

Romantik Komedi

Amelie (2001), Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Gösterildiği döneme damgasını vuran ve artık klasikler arasında sayılan Amelie filmini, henüz izlemediyseniz mutlaka keşfedin, daha önce izlediyseniz de içinizi ısıtması ve yüzünüzü güldürmesi için yeniden izlenecekler listesinin başına alabilirsiniz. Paris’te bir kafede çalışan naif ve temiz kalpli Amelie, hayata olumlu ve sevecen baktığı büyülü dünyası içinde başkalarına yardım ederek mutlu olmaktadır.  Aşık olmasıyla birlikte kendi mutluluğun peşinden gitmeye karar verir ve bunu da büyülü bir oyuna dönüştürür. Beş dalda Oscar adaylığı bulunan Amelie filmi, dünya festivallerinde altmışa yakın ödül kazandı. 

Animasyon

Prenses Mononoke (1997)
Komşum Totoro (1988)
Rüzgarlı Vadi (1984)

  

Japon animasyon ustası Hayao Miyazaki’nin filmleri, animasyon türünü çocuklar kadar yetişkinlere de sevdirecek nitelikte. Genellikle kırsalda geçen masalsı hikayeleriyle, hem modern yaşamın içinde unutulmuş topluluk ilişkilerinin önemine dikkat çeken, hem de doğal çevreyle empati kurmayı teşvik eden bu filmleri tüm aileyle birlikte izleyebilirsiniz. 

Bilimkurgu 

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (2005), Yönetmen: Garth Jennings

Douglas Adams’ın Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabından uyarlanan bu film, bilimkurgu ve mizah yan yana geldiğinde ilk akla gelen eserlerden birisi. Dünya, galaksiler arası bir otoyol yapımı için imha edilecektir, dünyada yaşayanlar için itiraz süresi çoktan dolmuştur. Arthur Dent bir arkadaşıyla birlikte otostop çekerek galaksiler arası seyahat etmenin yolunu bulur. Birçok ülkede hayran grupları olan film, teknoloji ve modern toplum üzerine mizah yoluyla düşündürtüyor.