Eski Bakan Altan Öymen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programı Seminer Dersleri kapsamında öğrencilerimizle buluştu (26.04.2019)

Eski Turizm ve Tanıtma Bakanı, Gazeteci, Yazar, Milletvekili ve Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, yüksek lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen “Türkiye'de Siyaset ve Çok Partili Yaşama Geçiş” başlıklı seminere katıldı. Öymen, "Demokrasi tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biri 1945 yılında çok partili demokrasiye geçiş kararının verilmesi, yani dernekler kanununda yapılan bir değişiklik ile yeni siyasi partilerin kurulmasının önünün açılmış olmasıdır” şeklinde konuşurken, 1950 seçiminden önce Cumhuriyet Halk Partisi ile Demokrat Partinin birlikte yeni bir seçim kanunu hazırladığını, bu kanun ile Yüksek Seçim Kurulunun kurulduğunu, gizli oy, açık tasnif ve seçimlerin hâkim gözetiminde olması gerektiği gibi uygulamaların yürürlüğe girdiğini belirttiği seminerin sonunda öğrencilerimizin sorularını cevapladı. 

Seminer sonunda, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Vesile Şenol tarafından Altan Öymen’e günün anısına Avanos el sanatları ürünü olan Amfora takdim edildi.